zamknij stronę

CZY WIESZ, ŻE ...

  • pierwszą kobietą, która zdobyła Mistrzostwo Hiszpanii w Testowaniu Win została Polka Kasia Romańska?

Do Hiszpanii wyjechała w 1989 roku, po dwóch latach otrzymała zezwolenie na pobyt, pracę w barze i doskonale mówiła po hiszpańsku. Kurs degustatorów ukończyła z wyróżnieniem i w 1996 roku wygrała prestiżowy konkurs kiperów.
Otrzymała pracę w ekskluzywnej restauracji „Pedro la Rumbe”, gdzie m.in. obsługiwała hiszpańską rodzinę królewską.
Dzisiaj Kasia zaliczana jest do grona 15 najlepszych kiperów i zasiada w jury konkursów.
Co przeraża panią Kasię w Polsce – ceny win. Butelka dobrego czerwonego wina kosztuje u nas 5 razy więcej niż w Hiszpanii.

  • wrocławski WROZAMET jest częścią znakomicie prosperującej międzynarodowej korporacji?

Bogata oferta WROZAMETu, który swoje produkty oznacza marką handlową – Mastercook, to wynik kilkuletniej współpracy z hiszpańskim inwestorem wchodzącym w skład koncernu MCC – przedsiębiorstwem FAGOR ELECTRODOMESICOS.
Bogaty program inwestycyjny wdrożono w 1999 roku po wykupieniu 76% akcji. 
Obecnie Mastercook to producent kuchnii gazowych i elektrycznych, piekarników, chłodziarek i chłodziarko-zamrażalek a także pralek.

  • polskie śmigłowce Sokół zagospodarowują 70% rynku hiszpańskiego w gaszeniu pożarów?

„Sezon” przeciwpożarowy w Hiszpanii zaczyna się 1 lipca i trwa 3 miesiące. Hiszpańskim strażakom pomagają wówczas 22 śmigłowce z firmy Heliseco, zatrudniającej 132 Polaków, w tym 37 pilotów i 55 mechaników. Obecność w Hiszpanii to 86% obrotów firmy.

  • największą w Europie firmę zatrudniającą strzygaczy owiec założył w 1988 roku Polak Henryk Gołąb?

Polski gołąb skrzydła rozwinął w Hiszpanii – dziś zatrudnia ponad 400 ludzi (głównie Polaków i Ukraińców), którzy golą ponad 2 miliony hiszpańskich i portugalskich owiec
Siedziba firmy mieści się w Sarinenie, w małym miasteczku w Aragonii, a rodzina Gołąbiów jest największymi prywatnymi przedsiębiorcami w całej okolicy.
Obecnie pan Gołąb realizuje nietuzinkowy pomysł, tj. wełnę z owiec skupuje od hiszpańskich hodowców i eksportuje do Polski. Z tej wełny w Polsce firma „Runo” będzie robiła koce, kufajki i inne ciepłe okrycia, które pan Gołąb wyeksportuje do Hiszpanii.
W ten sposób hiszpańska wełna wróci do Hiszpanii w postaci polskich koców.

Źródło: Magazyn Rzeczpospolitej/26 kwietnia 2002

47-400 Racibórz, ul. Kasprowicza 11, tel. (32) 4154452, 4154453 fax. (32) 4140324