Wycieczka do Londynu 27.01.- 02.02.2006

Londyn (ang. London ) - miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii. Londyn położony nad Tamizą, jest jednym z trzech największych miast Europy (obok Paryża i Moskwy), jest także jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta jak i aglomeracji. Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Greater London) wynosi około 7,1 miliona (2001) na obszarze 1607 km2; cała zaś aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miastami (od Tonbridge na południowym wschodzie po Windsor na północnym zachodzie) liczy ok. 20 milionów ludzi, ale taki zasięg jest kwestionowany przez liczne grono geografów (częściej odnosi się on do obszaru tzw. megalopolis). Inne źródła podają, że zespół miejski Londynu liczy ok. 11,5-12 mln mieszkańców.
Współczesny Londyn jest największym europejskim centrum finansowym (kilkaset banków, największa giełda w Europie, liczne towarzystwa ubezpieczeniowe i inwestycyjne), ogromnym ośrodkiem przemysłowym (produkcja elektroniki, statków, chemikaliów, włókiennictwa i in. oraz największym światowym ośrodkiem handlu kauczukiem i poligrafii). Miasto pełne zabytków i muzeów przyciąga rocznie kilkanaście milionów turystów, jest także największym europejskim węzłem komunikacji lotniczej (lotniska Heathrow i Gatwick przyjęły w 2003 roku ponad 70 milionów pasażerów).
Administracyjnie Wielki Londyn (Greater London) jest podzielony na 32 Boroughs (dzielnice) oraz autonomiczne City: z tego 12 oraz City of London tworzą Inner London (Wewnętrzny albo Centralny Londyn), a pozostałe - Outer London.
Najważniejsze (również ze względów historycznych) dzielnice to City of London i City of Westminster położone na lewym brzegu Tamizy, oraz Southwark i Lambeth na prawym, południowym brzegu.

Sprawozdanie z wycieczki.
27 stycznia tj. piątek wyjechaliśmy na siedmiodniową wycieczke do Londynu. Przez cały nasz pobyt w tym pięknym Brytyjskim mieście była wspaniała pogoda, ani razu nie padało.

Zwiedziliśmy wszystkie najważniejsze obiekty turystyczne Londynu :
* Tower of London


* Tower Bridge
* Katedra świętego Pawła (St. Paul's Cathedral)

* Gmach Parlamentu

* Big Ben

* Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey)* Piccadilly Circus


* Trafalgar Square

* Muzeum Brytyjskie (British Museum)

* National Gallery

* Natural History Museum
* Science Museum, Victoria & Albert Museum


* Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud
* Pałac Buckingham (Buckingham Palace)


* Harrods


* Greenwich

* Zamek Windsor (Windsor Castle)


* Hyde Park

* Greenwich Park
* Hampton Court