"Sokrates-Comenius" 2003/2004

sokrates 2004/2005
sokrates 2003/2004
sokrates 2002/2003

We wrzeniu 2003 roku rozpocz si drugi rok projektu pod nazw "Nasze wsplne dziedzictwo kulturowe".
W kwietniu 2003 roku 20 osobowa grupa modziey wraz z Pani dyrektor Irlis Gussmann oraz nauczycielkami Sylwi Mojesz oraz Gerd Gunther uczestniczya w koncercie zorganizowanym w Raciborzu pod hasem WIOSNA. Gocili take u nas w tym czasie nauczyciele z Guadix - Juan Manuel Solas Sanches oraz Michale .
W ostatnim tygodniu wrzenia 2003r. 35 osobowa grupa uczniw (klasa III gimnazjum dwujzycznego) przebywaa w Offenbach. Uczniowie bardzo interesujco spdzili tydzie poznajc swoich przyjaci, szkol, zwiedzajc miasta oraz uczestniczc we wsplnym koncercie pod hasem "Jesie"
W czasie tygodnia Comeniusa tj. 8-14 listopada 2003r. zorganizowalimy wystaw i koncert dla goci i rodzicw, a take chat internetowy ze szkoami wsppracujcymi w projekcie.
Prezentowalimy take nasz projekt 20 listopada 2003r. na Targach Comeniusa w Zespole Szkl Ekonomiczno - Usugowych w Rybniku.

W lutym 2 uczennice Aldona Ploszka oraz Sylwia Kura z klasy I BA oraz mgr Andrzej Widota, a take dyrektor szkoy Janina Wystub uczestniczyli w tygodniowym spotkaniu w Hiszpanii.. Przyjaciele z Guadix przygotowali bardzo ciekawy program. W spotkaniu uczestniczyli take uczniowie i nauczyciele z Offenbach. Wszyscy pod opiek hiszpaskich przyjaci zwiedzali Guadix, Granad, jaskini w Pinor, dom Lorki oraz Alhambr Uczestniczyli w uroczystociach szkolnych, a take religijnych. Mieli okazj degustowa potrawy regionalne oraz pozna hiszpaskie obyczaje.
W biecym roku uczniowie uczestniczcy w projekcie pracuj nad kalendarzem, jak rwnie nad trjjzycznym sownikiem zwizanym z poszczeglnymi regionami, z ktrych pochodz szkoy wsppracujce.
Tygodniowe wiosenne spotkanie w Raciborzu (22-28. IV) przebiega bdzie pod hasem " Mio w poezji niemieckiej, polskiej i francuskiej". Wiodcym tematem bdzie " Polska w Unii Europejskiej"
W czasie trwania projektu podstawowa i najszybsz drog komunikowania si jest Internet, telefon, a take faks. Przekazy pocztowe uskuteczniane s szczeglnie w okresach przedwitecznych. Z Internetu uczniowie korzystaj na bieco opracowujc materia do projektu.

Licealny czat europejski

Zesp Szk Oglnoksztaccych im. Jana Kasprowicza zorganizowa imprez pod nazw Tydzie Comeniusa. Przypomnijmy, i Socrates Comenius to program, w ktrym bior udzia szkoy z rnych krajw. Przedsiwzicie finansuje Unia Europejska. Cykl spotka w "Kasprowiczu" zaingurowao otwarcie wystawy o wymianie modziey pomidzy partnerskimi szkoami w Hiszpanii, Niemczech i Polsce. Jeden dzie powicono kulturze hiszpaskiej. Uczniowie przygotowali potrawy z Pwyspu Iberyjskiego, ktrych mona byo oczywicie prbowa.
Sporym zainteresowaniem cieszya si prezentacja multimedialna o Hiszpanii. Jedno z zada polegao na przygotowaniu wyrae do sownika polsko-nieniecko-hiszpasko-angielskiego. Publikacja bdzie opisywaa wspprac szk z czterech krajw. Tydzie Comeniusa zakoczy internetowy czat z uczniami partnerskich szk.

(IRS)
(Dziennik Zachodni - Racibrz. 21 listopada 2003)