Wymiana francusko-polska

Wymiana 2004/2005

Wymiana 2003/2004

Wymiana 2002/2003

4 marca 2005 roku 32 uczniw z naszej szkoy wyjechao na kolejn ju wymian polsko-francusk. Opiekunami naszymi byli pani profesor Krystyna Grdalska (inicjatorka spotka),p. Ewa Dorobisz, oraz p. Piotr Michalak. Podr bya bardzo duga - trwaa a dwa dni - jednake moglimy nabra si do dalszej drogi na sali gimnastycznej zaprzyjanionej szkoy niemieckiej, ktra bya nasz "noclegowni".
Im bliej byo miasteczka La Souterraine, ktre byo celem naszej podry, tym bardziej uczniowie polscy byli podekscytowani lecz take zdenerwowani ("-jaki bdzie nasz korespondent?", "-a jak si nie polubimy?", "-czy damy rade z j. francuskim?", "-od czego mamy zacz rozmow?" etc.). Na szczcie szybko si okazao, e nasze obawy byy bezpodstawne. Korespondenci francuscy byli przesympatyczni, ich rodziny bardzo si staray, by nam urozmaici i umili pobyt w ich kraju. Jeeli mielimy problemy jzykowe zawsze moglimy uywa naszych rk, ng, czy te innych czci ciaa byleby tylko osign cel rozmowy! Weekend spdzilimy z rodzinami francuskimi - by dobry pomys ze strony organizatorw, poniewa moglimy si bliej pozna.
Gdy zacz si tydzie, nie mielimy czasu si nudzi. Mielimy zapewnionych wiele wycieczek, m.in. do fabryki porcelany, muzeum prehistorycznego, muzeum koszul, rnych okolicznych miasteczek, piknego, starego miasta Limoges (stolicy regionu Limousin) i przede wszystkim Parya. Wielu z nas byo tam po raz pierwszy. Bylimy tak podekscytowani faktem, e tam jestemy, e nie wiedzielimy co sfotografowa, na czym zatrzyma oko. Nasza wycieczka bya tylko przedsmakiem tego, co mona w Paryu zobaczy, lecz wszyscy bardzo si cieszymy, e moglimy tam by i postawi sobie kolejny cel w naszym yciu - powrci do Parya i pozna go lepiej!
Jak mona si domyle nasza wymiana nie polegaa jedynie na wycieczkach. Mielimy wiele czasu na integracj i wzajemne poznawanie si z rwienikami francuskimi. Spdzalimy razem prawie wszystkie popoudnia i wieczory, i kady chyba moe potwierdzi, e byy one bardzo mi czci naszego pobytu we Francji!
Koczc trzeba stwierdzi, e wymiana ta wiele nam daa: zetknlimy si z now kultur, powiczylimy znajomo jzyka francuskiego, zwiedzilimy nieznane nam dotd miejsca ale przede wszystkim nawizalimy nowe przyjanie, ktre s bezcenne i przetrwaj na wiele lat! Z niecierpliwoci czekamy na rewizyt Francuzw, ktra nastpi za rok.

Joanna Kdzierska