Nie przespa okazji

Uroczyste wrczenie kwiatw Wiceministrowi Krzysztofowi Panas    Ponad wszelk wtpliwo demokracja polega na tym, e trzeba w demokracji gosowa - powiedzia wiceminister Krzysztof Panas, zachcajc zgromadzonych do udziau w najbliszym referendum. A jak gosowa, to ju kwestia waszego sumienia - doda. Wiceminister prbowa rozwia wtpliwoci modziey dotyczce wstpienia do Unii. Uczniowie pytali o wiele rnych rzeczy: o szanse, jakie stworzy polskiej modziey akces do Unii, o to, jakie bd losy ludzi starszych po zjednoczeniu, czy zmieni si standardy socjalne w Polsce, a take o przyszo szkolnictwa, suby zdrowia, a nawet inwestycji lokalnych, np. budowy zbiornika retencyjnego pod Raciborzem. Wiceminister Panas wielokrotnie pokreli, e Polska poza UE bdzie "samotn wysp" pozbawion inwestycji i dopat, a nie jest tak silna jak Norwegia, by si bez nich obej. Waciwie jestemy ju w Europie - dowodzi - a wchodzc do Unii Europejskiej po prostu piecztujemy to, co jest historyczn prawd. Na pytanie o to, co myli o zachowaniu przyszych polskich deputowanych w Parlamencie Europejskim wobec afer i skandali korupcyjnych w kraju, odpowiedzia: Szczerze mwic, boj si i wstydz. Na ostatnie, a zarazem najwaniejsze pytanie modziey, czy Polska tak naprawd zyska, czy straci po wejciu do Unii Europejskiej, Krzysztof Panas i towarzyszce mu osoby z jego resortu jednogonie odpowiedzieli, e "zdecydowanie zyska!".

Przed wejciem do I LO w Raciborzu przedstawiciele Samorzdu Uczniowskiego z Wadysawem Frasyniukiem    Dzie p?niej na spotkanie z modzie przyjecha Wadysaw Frasyniuk. Przewodniczcy Unii Wolnoci namawia zebran modzie do gosowania na TAK w czerwcowym referendum. Europa si starzeje. Jedyny wy demograficzny lat 80-tych to wy polski. Jeli nie bdzie miejsc pracy na polskim rynku, to otworzy si rynek europejski - przekonywa. Zdaniem Frasyniuka integracja ze Wsplnot bdzie dla Polski skokiem cywilizacyjnym, ale - zastrzega - nie mona pocztkowo spodziewa si cudu. Polska ma szans sta si pitym krajem w UE i dlatego nie moe przespa tej okazji. Trzeba wic uczestniczy w referendum! - agitowa. Do niewierzcych w mechanizm demokratycznego gosowania Wadysaw Frasyniuk przemawia obrazowo: Chodzisz do wyborw? Nie chodz, bo na idiotw nie gosuj! Nie gosujesz, a zatem idioci gosuj na idiotw! Na pytanie, czy polscy politycy doroli do tego, by wej do Unii, Wadysaw Frasyniuk odpowiedzia: Jeli nie, to trzeba ich wypcha z tej polityki. A kto ich moe wypcha? My - odpowiedzieli zgodnie licealici. Szef Unii Wolnoci nie obawia si, e po zjednoczeniu wszyscy modzi i utalentowani ludzie wyjad za Zachd. To mit, e wyjad!- zapewnia.

Kasia Klejnowska, Magda Stojer (Ad operam!)