Modzie w Unii

Co zyska modzie dziki przystpieniu Polski do Unii Europejskiej?

Przede wszystkim dodatkowe moliwoci edukacyjne, a wic atrakcyjne szanse rozwoju kariery zawodowej:
  • Kraje Unii wzajemnie uznaj wiadectwa szkolne i dyplomy ukoczenia studiw, co uczniom i studentom uatwia podejmowanie nauki w dowolnym pastwie UE;
  • Uproszczona jest procedura uznawania (nostryfikacji) dyplomw przy staraniach o prac

Polityka Unii Europejskiej wobec modziey zakada m.in.:

• podnoszenie jakoci nauczania;
  • rozpowszechnianie jzykw pastw czonkowskich;
  • popieranie wymiany studentw, uczniw i nauczycieli;
  • rozwj wsppracy midzy szkoami i uczelniami;
  • rozwj edukacji zaocznej.

Podobnie jak wszystkim obywatelom Unii, modziey w krajach czonkowskich przysuguje:

• prawo swobodnego podrowania;
  • prawo osiedlania si i podejmowania pracy na terenie UE;
  • moliwo wybierania i bycia wybranym do Parlamentu Europejskiego (po osigniciu penoletnoci).

Karta Praw Socjalnych

Unia Europejska z jednej strony popiera rozwj wolnego rynku, z drugiej - chroni najsabsze grupy spoeczne, ktre z rnych powodw nie daj sobie rady w warunkach konkurencji. Uchwalona przez kraje UE w 1989 r. Karta Praw Socjalnych na razie jest ich uroczyst deklaracj.
Karta Praw Socjalnych deklaruje m.in.:

• prawo dzieci i modziey do ochrony podczas zatrudnienia (nie wolno zatrudnia modziey poniej 15 lat, a do pracy nocnej w wieku 15-18 lat);
  • prawo do podjcia pracy w kadym pastwie UE na takich samych warunkach, na jakich zatrudnieni s obywatele pastwa przyjmujcego;
  • prawo do poprawy warunkw pracy i ycia;
  • prawo do informacji, konsultacji i uczestnictwa pracownikw w zarzdzaniu przedsibiorstwami, przede wszystkim midzynarodowymi;
  • prawo kobiet i mczyzn do rwnego traktowania;
  • prawo osb niepenosprawnych do integracji zawodowej i spoecznej.

Programy UE dla modziey pastw czonkowskich i stowarzyszonych:

Sokrates - adresowany do studentw i kadry akademickiej. Promuje wspprac midzy uczelniami, zwaszcza w zakresie nauki jzykw obcych i wykorzystania w nauczaniu akademickim nowych technologii informacyjnych. Dziki niemu w wymianie midzynarodowej moe uczestniczy 127 tys. Studentw i 10 tys. Naukowcw.

Modzie dla Europy - ma na celu wymian modziey oraz jej udzia w dziaaniach edukacyjnych, kulturalnych, spoecznych i ekologicznych. Od 1988 r. W ramach programu modzi ludzie pomidzy 15 a 25 rokiem ycia (take z Polski) maj moliwo spdzi tydzie w innym kraju UE i zapozna si z jego gospodark i kultur.

Tempus - rozwija wspprac w zakresie szkolnictwa wyszego pomidzy pastwami UE i Europy rodkowo-Wschodniej. Udziela dotacji finansowych na wymian kadry pedagogicznej, studentw i staystw.

Studia zagraniczne i stypendia
Wikszo krajw UE ma wasn ofert stypendialn dla studentw zagranicznych, ktra nie jest zwizana z programem Sokrates. Oferty takie kierowane s za porednictwem ambasad do Biura Uznawalnoci Wyksztacenia i Wymiany Midzynarodowej MEN, ktre rozsya je do poszczeglnych uczelni. Na kadej uczelni istnieje komrka odpowiedzialna za wspprac z zagranic. Tam si naley zgosi i pyta o stypendia. Informacji udzielaj te ambasady krajw Pitnastki w Polsce.

Studia zagraniczne
Informacji na temat regularnych studiw za granic naley szuka w ambasadach wybranych pastw w Polsce. Studia zagraniczne s czsto patne. Naley wybra uczelni, na ktrej chciaoby si studiowa, skontaktowa si z ni, aby dowiedzie si jakie s warunki studiowania dla cudzoziemcw. Ambasady lub Instytuty Kulturalne pastw oferuj pomoc w wyborze uczelni oraz w zaatwieniu formalnoci zwizanych z wyjazdem

Adresy ambasad :

Ambasada Wielkiej Brytanii
Al. R 1, 00-556 Warszawa
Tel(0 22)628 10 01 do 05
Centrum Informacji Europejskiej
British Coucil (informacje o studiach)
Al. Jerozolimskie 59
tel (022) 695 59 83 (84)