Wymiana polsko-wgierska 2003

uczestnicy wymiany (lista do pobrania)
Wraenia z wymiany

Z wszystkich dni, ktre spdzilimy na Wgrzech, najlepiej wspominamy krtki pobyt w Budapeszcie.
    To ogromne miasto zachwycio nas przede wszystkim niezwykym poczeniem starej architektury z nowoczesnoci europejskich stolic. Ttnicy yciem Peszt i stara, leca na wzgrzu Buda, ze swoimi krtymi uliczkami i maymi kamienicami daj w poczeniu jedno z najciekawszych miast na wiecie. Budapeszt to miejsce wielu kultur, religii, ras, znale tu mona turystw z caego wiata, ktrzy mimo bariery jzykowej znakomicie daj sobie rad zarwno w przydronych sklepikach z pamitkami jak i w ogromnych hipermarketach.
    Budapeszt to miejsce najczciej odwiedzane wgierskie miasto. Nasza klasa miaa jednak okazj zobaczy rwnie jak wyglda ycie na wschodzie Wgier. Miejscowo Nagykallo, w ktrej mieszkalimy mona porwna do maego polskiego miasteczka. Domy s niskie, zazwyczaj parterowe, jest jedna gwna ulica, od ktrej odchodz pozostae . Ludzie trudni si gwnie rolnictwem, popularna jest uprawa winoroli. Nagykallo to maa miejscowo, ale mimo tego mielimy okazj wyj w pitek do klubu, by wsplnie pobawi si i rozerwa.
    Internat w ktrym mieszkalimy nalea do przecitnych. Nasze pokoje byy bardzo fajne, przerazi nas tylko widok azienek, ktre byy wsplne dla wszystkich osb zamieszkujcych dane pitro. Po paru dniach mona si byo przyzwyczai i gdy mielimy odjeda, kay aowa, e tydzie ten tak szybka nam upyn.
    Oglne wraenia z wymiany byy bardzo pozytywne, mimo to: "Wszdzie dobrze, ale w domu najlepiej"

Maria Kustos kl. IIIe

PLAN WYMIANY POLSKO - WGIERSKIEJ W NAGYKALLO
14.05 - RODA
godz. 5:00 Wyjazd uczniw spod szkoy na ulicy Kasprowicza Przejazd przez Czechy, Sowacj do Wgier.
godz. 19:00 Przyjazd uczniw do szkoy z internatem w Nagykallo
15.05 - CZWARTEK
godz. 8:30 Ogldanie filmu video na temat wojewdztwa Szabolocs - Szatmar - Bereg Dwugodzinny pobyt na lekcjach w gimnazjum.
godz. 13:00 Zakupy w miecie wojewdzkim Nyiregyhaza, centrum handlowe "Plaza" i "Tesco"
16.05 - PITEK
godz. 8:30 Wyjazd do miejscowoci: Mariapocs: W miejscowoci tej znajduje si wspaniaa grecko - katolicka bazylika, ktra ju 1696r. uchodzi za miejsce wite. W 1696r., 1715r. i 1905r. z ikony, synnej z imienia Madonny, znajdujcej si nad otarzem popyny zy. Nyirbator: Klasa zwiedzia koci gotycki zbudowany w poowie XV wieku przez Stefana Batorego, ksicia siedmiogrodzkiego. W wityni znajduje si kamienny sarkofag Stefana Batorego. Obok kocioa stoi drewniana dzwonnica, na ktrej szczyt mielimy okazj wej, by z tamt podziwia pikn panoram okolicy. Mateszelka: Tu, w muzeum Szatmar, mielimy okazj zobaczy zbiory powozw i karoc. Obiad w Fehergyarmat. Turistvandi: Drewniany myn wodny pochodzcy z XVIIIw i wci dziaajcy. Szatmarcseke: W miejscowoci tej znajduje si cmentarz ze synnymi drewnianymi obeliskami w ksztacie odzi. Tu urodzi si autor hymnu wgierskiego - Ferenc Kolcsey, tutaj take zosta on pochowany.
17.05 - SOBOTA
godz. 12:00 Wyjazd do muzeum wsi wgierskiej Sostofurdo w Nyiregyhaza. Nastpnie parogodzinny pobyt w pobliskim ZOO, gdzie na 24 hektarach mona obejrze nawet najbardziej egzotyczne i niebezpieczne zwierzeta np.: Lwy, Pumy, Rekiny, Krokodyle itd.
18.05 - NIEDZIELA
godz. 12:30 Wyjazd do Nyiregyhaza na basen.
godz. 18:00 Msza w jzyku polskim odprawiona przez zaprzyjanionego ksidza pochodzcego z Zabrza.
19.05 - PONIEDZIAEK
godz. 9:00 Zwiedzanie byego urzdu wojewdzkiego, obecnego szpitala psychiatrycznego.
godz. 13:00 Wyjazd do Tokaju na degustacj win. Klasa zostaa zaproszona do winiarni, gdzie kady mia moliwo napicia si czterech rodzajw wina, a take zakupu ktrego z nich.
20.05 - WTOREK
godz. 8:30 Wyjazd do Polski. W drodze powrotnej zwiedzilimy Budapeszt, gdzie spdzilimy cay dzie. Klasa bya na placu Millenium w Peszcie, przejedalimy mostem acuchowym do Budy, skd by pikny widok na synny parlament. Zrobilismy zakupy w starej Budzie, a take weszlimy na wzgrze Gellerta - skd mona byo podziwi ca panoram Budapesztu.
21.05 - RODA
godz. 6:00 Przyjazd uczniw pod szko na ulicy Kasprowicza.
NIADANIA: 7:00 - 8:00
OBIADY: 12:00 - 13:00
KOLACJE: 18:00 - 18:30
Posiki jedlimy w stowce szkoy, przy ktrej zostalimy zakwaterowani (internat).