INFO KULTURA ZABYTKI TURYSTYKA

Turystyka

las :)     Na terenie powiatu raciborskiego znajduje si Park Krajobrazowy "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich", zajmujcy powierzchni 505 km2. Obszar parku obejmuje cz miasta Raciborza, gminy Ku?nia Raciborska, gminy Ndza oraz gminy Kornowac.

Kompleks Parku wraz z systemem hydrograficznym rzeki Ruda tworz pomost ekologiczny przebiegajcy pomidzy dolinami Wisy i Odry oraz strefami podgrskimi Karpat i Sudetw. Park krajobrazowy jest elementem programu Rady Europy, pod nazw "Europejskie Szlaki Kulturowe".

Dziaalno gospodarcza opactwa cysterskiego w Rudach poczwszy od XIII wieku, obejmujc gospodark roln, lenictwo, bartnictwo, owiectwo oraz dziaalno przemysow czyni z Cystersw prekursorw uprzemysowienia tej czci Grnego lska.

rezerwat leno - stawowy czok     Nie mniej znaczca bya dziaalno edukacyjna i owiatowa klasztoru. Prowadzone przez Zakon gimnazjum i studium filozoficzno teologiczne byo jedyn tego rodzaju uczelni na Grnym lsku, gdzie nauki udzielano bezpatnie. Opactwo Cystersw wpisao si bardzo pozytywnie w histori, podnoszc poziom kultury materialnej i duchowej regionu.

Z zachowanego kompleksu staww hodowlanych zaoonych przez Cystersw w starorzeczu Odry (XIII wiek) utworzono w 1957 roku rezerwat leno - stawowy "czok" o duych walorach krajobrazowych z bogatym zbiorowiskiem florystyczno - faunistycznym. Obejmuje on obszar 408 ha. Celem rezerwatu jest ochrona wielogatunkowego lasu gowego przy stawach w czoku, jak i samych staww bdcych miejscem bytowania wielu gatunkw ptakw.

Warto take wspomnie, i cay kompleks Parku Krajobrazowego mona zwiedzi korzystajc z wytyczonych tras rowerowych, biegncych najpikniejszymi zaktkami tego obszaru.

CMS: Mymen. Strona zosta�a wygenerowana w 0.197002 s