INFO KULTURA ZABYTKI TURYSTYKA

Zabytki

nasza szkoa     Powiat raciborski to obszar o bogatej przeszoci i duym nasyceniu obiektami zabytkowymi rnego typu.

Obfituje w oryginalne znaleziska archeologiczne wiadczce o pradawnym osadnictwie na tych terenach, a take rne obiekty o duej wartoci kulturowej: zespoy zamkowe i paacowo dworskie, kocioy i zespoy sakralne, obiekty mieszkalne uytecznoci publicznej, zabytkowe zespoy paacowe.

Rozmieszczone s one na caym obszarze, z naturaln koncentracj w samym Raciborzu.     Najstarsze znaleziska, znane z wykopalisk archeologicznych, pozwalaj sdzi, i rozwj osadniczy na terenie miasta siga swymi pocztkami neolitu. Odkryto te osady z epoki brzu, osady z krgu kultury uyckiej, osad celtyck. Natrafiono na monety rzymskie oraz na wczesnoredniowieczne ciaopalne cmentarzysko kurhanowe.

Pierwsz wzmiank o Raciborzu napotka mona w "Kronice" Galla Anonima, a pochodzi ona z roku 1108. na przestrzeni czasu miasto przechodzio rna koleje losu i niemal wszystkie epoki zostawiy tutaj swj wiat w postaci zachowanych do dzi reliktw dawnej architektury i sztuki.

Poza odkrytymi budowlami z dbowych i sosnowych okrglakw, do najstarszych i zarazem najcenniejszych zabytkw architektury nale redniowieczne obiekty sakralne - gotyckie kocioy: Wniebowzicia Najwitszej Marii Panny, w. Jakuba, w. Ducha oraz "lska pera gotyku" - zamkowa kaplica pod wezwaniem w. Tomasza Kantuaryjskiego. Zachoway si ponad to elementy wieckiego budownictwa z przeomu XII i XIV wieku, a mianowicie fragmenty murw z renesansow wie wizienn.

Figura Maryjna w Raciborzu     Barok rwnie pozostawi po sobie gwnie budowle sakralne: koci pod wezwaniem Matki Boej, kaplic Gaszyskich w kociele w. Jakuba oraz usytuowan na Rynku, bdc dzieem Jana Melchiora esterreicha, Kolumn Maryjn.     Wiek XIX to przede wszystkim rozwj architektury miejskiej. Przykadem moe by pnoklasycystyczny budynek sdu, neogotycki zesp budynkw wizienia, neorenesansowy budynek obecnego Zakadu Poprawczego, neorenesansowa poczta oraz budowle sakralne: neogotyckie kocioy pod wezwaniem w. Jana Chrzciciela oraz w. Mikoaja.

Na uwag zasuguje take budownictwo wieku XX. Kamienice przy ulicach Londzina, Batorego czy Staszica stanowi przykady architektury secesyjnej, a zespoy budynkw i osiedla przy ulicach Winnej, Boczyka, Czekoladowej - modernizmu lat dwudziestych i trzydziestych naszego wieku.