INFO KULTURA ZABYTKI TURYSTYKA

Kultura

naszy chr     Kultura w powiecie raciborskim stanowi niezaprzeczaln warto: wzbogaca, rozwija i umacnia czowieczestwo zarwno w nas samych, jak i w caym spoeczestwie.

Bogactwo kulturowe ziemi raciborskiej potwierdza nasz tosamo i odrbno kulturow. Troska o kultur i pielgnowanie tradycji regionalnych owocuje bogactwem rnorodnych dziaa kulturotwrczych.

Niezwykle bogato rysuje si mapa kulturalna Raciborza. Tradycj stay si organizowane przez Urzd Miasta: Dni Raciborza, plenery malarskie, Dni Muzyki Organowej czy te Dni Opavy oraz Zjazd Raciborzan. Bogat ofert kulturaln przedkadaj spoeczestwu raciborskie instytucje kultury: Dom Kultury "Strzecha", Raciborski Dom Kultury, Muzeum, miejska Biblioteka Publiczna, Modzieowy Dom Kultury, Pastwowa Szkoa Muzyczna, Kino "Przemko" i Kino "Batyk". Na szczeglna uwag zasuguj: Festiwal Pieni Chralnej do sw J. von Eichendorffa, Konkurs Poezji Modych "Nadzieja", Raciborski Przegld Pieni Religijnej "Spotkaem Pana", Raciborski Festiwal piosenki Dziecicej "Malujemy Nasz wiat Piosenk", Midzynarodowy Festiwal Zespow Folklorystycznych "wito Folkloru", wito pieni - Trojok lski, Regionalne Spotkania Wsplnot piewaczych, "Koncert Kold i Pastoraek", Raciborska Wiosna Teatralna, "Okruch" - Konkurs Poetycki dla Dzieci czy te Oglnopolskie Konkursy Plastyczne "Ziemia" i "Barwy Jesieni".

Liczne grono sympatykw zyskay koncerty organizowane cyklicznie w Muzeum oraz kawiarenkajazzowa w Domu Kultury "Strzecha". Szczegln rol w prowadzeniu systematycznej edukacji kulturalnej odgrywa dziaajca przy "Strzesze" Pracownia Wychowania przez Sztuk "INSEA". Z tej inicjatywy w 1999 roku odbya si w Raciborzu I Midzynarodowa letnia Akademia Sztuki "INSEA". Dopenieniem twrczych dokona s zespoy: Zesp Pieni i Taca "Strzecha" i "Raciborzanie", Raciborska Orkiestra Kameralna oraz chry: "Strzecha", "Eicheindorff" oraz chry dziaajce przy parafiach: w Rynku, NPSJ i witego Paschalisa.     Wrd instytucji kultury powiatu raciborskiego wyrnia si raciborskie Muzeum, w ktrych znajduje si kolekcja lskiej rze?by gotyckiej i barokowej oraz najwiksza atrakcja - mumia Egipcjanki. Troska o kultur zarwno samorzdw gminy, jak i powiatu pozwala mie nadziej na dalszy rozwj tej wanej dla jednostki i spoeczestwa sefry ycia.