II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Spoeczestwie

W dniu 10 czerwca 2008 r. w Auli Zespou Szk Oglnoksztaccych nr 1 nr 1 w Raciborzu odby sie II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Spoeczestwie Demokracja – Samorzd – Prawo organizowany przez Modzieow Rad Miasta Racibrz na czele ze swoim przewodniczcym Michaem Wo (uczniem I LO) oraz nauczyciela historii i WoS-u Krystiana yczka, pracownika I Liceum Oglnoksztaccego im. Jana Kasprowicza w Raciborzu.

Tegorocznym tematem przewodnim konkursu by samorzd terytorialny, dlatego te patronat honorowy nad konkursem obj Starosta Raciborski Adam Hajduk, Prezydent Miasta Racibrz Mirosaw Lenk oraz Rada Miasta Racibrz. Zasig konkursu obejmowa powiat raciborski. 41 uczestnikw z 6 gimnazjw w powiecie musiao wykaza si wiedz i umiejtnociami zawartymi w podstawie programowej Wiedzy o Spoeczestwie w zakresie rozszerzonym, a take zna wadze gmin w powiecie raciborskim, powiatu i wojewdztwa.

Konkurs skada sie z dwch etapw. Nad caym konkursem czuwaa Komisja Konkursowa, w ktrej skad weszli: Krystian yczek – wieloletni nauczyciel I LO, Zenon Sochacki – radny Rady Miasta Racibrz, Katarzyna Tomalik-Janko -przedstawiciel starostwa powiatowego w Raciborzu, Leszek Jureczko – kierownik Biura Rady Miasta, a take Micha Wo – przewodniczcy Modzieowej Rady Miasta Racibrz.

Pierwszy etap obejmowa 45 minutowy test, ktry wyoni 5 najlepszych osb, ktre zostay zakwalifikowane do drugiego etapu. W przerwie miedzy etapami kady z uczestnikw i opiekunw otrzyma poczstunek oraz pamitkowy dylom i ksik “Zwizki Raciborza z literatura polska” dr Janusza Nowaka, polonisty I LO z dedykacj. Take podczas tej przerwy zostay przeprowadzone warsztaty z WoS-u prowadzone przez Laureata Olimpiady z UE, Praw Czowieka, a take finalisty Olimpiady z Wiedzy o Spoeczestwie – tegorocznego absolwenta I LO – Adama Ploszk, a take wykad Starosty Raciborskiego Adama Hajduka nt. Dziaalnoci i sposobu funkcjonowania Powiatu oraz wykad zastpcy Prezydenta Ludmiy Nowackiej, ktra mwia o moliwociach rozwoju w miecie i Modzieowej Radzie Miasta, ktra jest inwestycj miasta w obywatelskie wychowanie przyszego pokolenia. Do etapu 2 zakwalifikowao si 5 osb, ktre odpowiaday na 3 pytania punktowane po 3 punkty, bd 1 punkt w przypadku udzielenia podpowiedzi przez komisj.

Po zakoczeniu etapu 2 i zsumowaniu punktw uzyskanych w tecie oraz punktw za odpowiedzi ustne zostay uzyskane ostateczne wyniki.
  • I miejsce zaja Magdalena Siedlok z Gimnazjum Dwujzycznego im. J. von Einchendorffa w Raciborzu pod opiek mgr Bogdana Depty,
  • II miejsce uzyskaa Aleksandra Winiarska, III liwicka Katarzyna obie z Gimnazjum nr 3 w Raciborzu przygotowywane przez Dorot Kotwica,
  • finalistami natomiast zostali: Simona Musio z Gimnazjum nr 3 w Raciborzu oraz Piotr Apollo z Gimnazjum w Zespole Szkl Oglnoksztaccych i Technicznych w Kuni Raciborskiej.
Cenne nagrody ufundowane przez Rad Miasta Racibrz, z funduszw przeznaczonych na dziaalno Modzieowej Rady Miasta zostay wrczone zwycizcom przez pani wiceprezydent miasta Racibrz, starost powiatu raciborskiego, dyrektora I Liceum Oglnoksztaccego w Raciborzu oraz Przewodniczcego Modzieowej Rady Miasta Racibrz.

A. Ploszka