Jugend debattiert international

Niemcy

Projekt Modzie debatuje zosta rozwinity w Niemczech. Od 2002 roku istnieje konkurs krajowy Modzie debatuje. W roku szkolnym 2007/08 w konkursie wzio udzia 65 000 uczennic i uczniw oraz 2500 nauczycieli z 530 szk. Projekt Modzie debatuje naley od tego czasu do najwikszych oglnokrajowych konkursw szkolnych w Niemczech.
Konkurs Modzie debatuje jest projektem spoecznej fundacji Hertie oraz inicjatyw i pod patronatem prezydenta Niemiec we wsppracy z fundacj Mercator, fundacj Heinza Nixdorfa, fundacj Roberta Boscha i Konferencj Ministrw Kultury i Owiaty, jak rwnie Ministerstwami Kultury i Owiaty poszczeglnych landw.

Modzie debatuje midzynarodowo

Konkurs Modzie debatuje midzynarodowo zosta zorganizowany po raz pierwszy w 2005 roku w Polsce i Czechach. Od 2006 roku w projekcie bior udzia rwnie szkoy z Estonii, Litwy, otwy i Ukrainy. W sumie w tym roku w konkursie bierze udzia 1390 uczennic i uczniw z 74 szk z rodkowej i Wschodniej Europy. Inicjatywa konkursu w rodkowej i Wschodniej Europie nawizuje do funduszu “Pamici i przyszoci”, realizacj tego projektu przej Instytut Goethego, spoeczna fundacja Hertie ustalia reguy wynikajce z dowiadczenia z konkursu Modzie debatuje w Niemczech.
Modzie debatuje midzynarodowo chce zachca do dyskusji i rozwaa do tematw z zakresu szkolnictwa, podstawowych praw i Europy i umacnia debatowanie jako medium demokratycznej dyskusji. W celu wspomagania jednoczenie wiedzy o Niemczech w europejskich pastwach biorcych udzia w projekcie i w celu wspomagania dwustronnych stosunkw kulturalnych. Konkurs odbywa si wycznie w jzyku niemieckim.
Projekt bazuje na doksztacaniu si nauczycieli, proponuje wprowadzi ten projekt na lekcjach jzyka niemieckiego i w ten sposb porusza tematy i reguy Modzie debatuje midzynarodowo.
W trakcie konkursu debatuj cztery osoby. Kady uczestnik ma dwie minuty aby zabra gos. Kolejno nastpuje 12-minutowa rozmowa midzy wszystkimi uczestnikami. Na zakoczenie kady ucze ma do dyspozycji jeszcze jedn minut, w ktrej w wietle caej debaty moe nawet zmieni swoje pocztkowe stanowisko. Przez jurorw oceniana jest znajomo tematu, umiejtno wyraania si, umijtno rozmawiania i sia przekonywania.

Polska

Modzie debatuje midzynarodowo w Polsce jest projektem Instytutu Goethego, funduszu “Pamici i przyszoci” i spoecznej fundacji Hertie. Debata przeprowadzana jest w jzyku niemieckim.
W projekt bior udzia szkoy z nastpujcych miast: Bydgoszcz, Ek, Leszno, Koszalin, Krakw, d, Olesno, Pia, Pozna, Radom, Szczecin, Warszawa, Wrocaw, Zabrze, Zotoryja i od 2008 roku take Racibrz.
Caa klasa 2E I Liceum Oglnoksztaccego w Raciborzu bierze po raz pierwszy udzial w projekcie Modzie debatuje i przygotowuje si gorliwie do konkursu na lekcjach jzyka niemieckiego, ktre prowadzi nauczycielka oddelegowana z Niemiec (Hesja) - Bogna Kiel.
Na pocztku marca zostan wybrane z klasy 2E dwie osoby, ktre bd reprezentowa nasz szko na debacie regionalnej w Zabrzu (koniec marca), gdzie zmierz si z przeciwnikami z Gliwic, Wrocawia, Zabrza i Katowic.

Dalsze informacje dostpne s na stronie projektu:

www.jugend-debattiert.eu

Autor: Bogna Kiel