"Sokrates-Comenius" 2004/2005

sokrates 2004/2005
sokrates 2003/2004
sokrates 2002/2003

W dniach 12-17 kwietnia gomi uczniw naszej szkoy byli przyjaciele za szk partnerskich, z ktrymi nasze LO jest zwizane programem Socrates Comenius. Bya to modzie z Hiszpanii (Guadix) i Niemiec (Offenbach). Jednym z celw wizyty byo podsumowanie naszej 3- letniej wsppracy. Owocem naszej pracy stanie si sownik o nazwie „International Dictionary”, w skad ktrego wchodz przydatne zwroty oraz pojedyncze sowa w jzyku polskim, niemiecki, hiszpaskim i angielskim. Sownik bdzie podzielony na kilka kategorii np.: rodzina, jedzenie, zwroty grzecznociowe, hobby itp.
Poza prac znalaz si czas na zwiedzenie Pastwowego Muzeum w Raciborzu. Wielkie wraenie na przyjezdnych zrobia znajdujca si tam mumia. Udao nam si take zobaczy jak wyglda praca w raciborskiej Spdzielni Mleczarskiej. Kada procedura zostaa nam starannie przedstawiona, a na poegnanie otrzymalimy upominki w postaci firmowych produktw.
Dnia 14 kwietna spotkalimy si w siedzibie Starostwa Powiatowego z Panem Starost Henrykiem Siedlaczkiem i panem Wicestarost Jerzym Wziontkiem. Natomiast po poudniu uczestniczylimy w spotkaniu z wicekonsulem Niemiec.
Dzie pniej pojechalimy do Krakowa i Wieliczki (due wraenie na naszych zagranicznych kolegach i koleankach zrobia przede wszystkim kopalnia soli). Niemieccy i hiszpascy uczniowie brali rwnie udzia w lekcjach naszego liceum oraz poznawali codzienne ycie Raciborza i okolic.
Wszyscy mamy nadziej, e uda nam si napisa kolejny projekt, w ramach ktrego moliwe bdzie kontynuowanie naszej midzynarodowej wsppracy. Ta wanie wsppraca przyniosa nam wiele satysfakcji, zaowocowaa nowymi znajomociami i pozwolia nam pozna nowe jzyki i kultury.

Karolina Stanienia

W dniach 12-18 marca Karolina Stanienia oraz Szymon Bolik z klasy II BA wraz z Panem A. Widot oraz Pani Dyrektor J.Wystub przebywali w Guadix (Hiszpania) w ramach programu Sokrates Comenius. To ju trzeci rok realizacji projektu „ Nasze wsplne europejskie dziedzictwo kulturowe”. Uczniowie zbierali pomysy i materiay do sownika przydatnych wyrazw i zwrotw w trzech jzykach (niemiecki, hiszpaski, polski). Mieli okazj zapozna si z ciekawymi aspektami ycia mieszkacw tej czci Andaluzji (np. domy wykute w skaach podobne do tych w tureckiej Cappadocii, przygotowania do wit Wielkiej Nocy, ycie szkolne, podobiestwa i rnice w systemach edukacji). Poznali rwnie zabytki Granady, w tym synn Alhambr, najpopularniejsze miejsce turystyczne w Hiszpanii, odwiedzane corocznie przez 5 mln osb. W kwietniu bd mieli okazj goci uczniw z Hiszpanii w swoich domach i zapozna ich ze swoimi zwyczajami.