Podstawy przedsibiorczoci

Scenariusz lekcji

Podrcznik: Z. Makieta, T.Rachwa Podstawy przedsibiorczoci. Wydawnictwo Nowa Era - Nr dopuszczenia 2112/02.

Temat: Rodzaje ubezpiecze, ubezpieczenia spoeczne i zdrowotne.

Cel gwny:
Dostrzeganie znaczenia systemu ubezpieczen, gwarantujcych bezpieczestwo socjalne.

Cele operacyjne:
Ucze:
  • zna system ubezpieczen w Polsce i wymienia ich rodzaje
  • wyjania, na co przeznaczone s skadki na poszczeglne rodzaje ubezpieczen i kiedy mona z nich korzystac
  • potrafi obliczy skadki na ubezpieczenie spoeczne i zdrowotne od danej pensji
  • wie, kto finansuje poszczeglne skadki na ubezpieczenie spoeczne
  • zna nazwy kilku OFE
  • wyjasnia, kiedy naley przystpic do OFE
  • zna podstawowe deklaracje ZUS i wie skd mozna je zdoby
rodki dydaktyczne: podrcznik, wiczenia przygotowane przez nauczyciela, komputer, rzutnik multimedialny, CD.

Metody pracy: praca z ksik z elelmentami debaty za i przeciw, impresja, obserwacja.

Strony internetowe:

Przebieg lekcji:
  1. Czynnoci organizacyjne.
  2. Wprowadzenie - pogadanka na temat sensu ubezpieczen. Wywizanie si debaty za i przeciw
  3. Praca z podrcznikiem w zespoach trzyosobowych. Podzia zespow na trzy grupy. Przeczytanie przez uczniw podrozdzialu 5.1 (grupa nr 1), 5.2 (grupa nr 2), 5.3 (grupa nr 3)
  4. Prezentacja multimedialna o ubezpieczeniach spoecznych przygototwana przez nauczyciela.

Zainteresowanych prezentacj zapraszamy do Biblioteki bd prosimy o e-mail'a .

5. Zadanie uczniom wykonania wiczen przygotowanych na kartkach (praca w zespoach)
    • wiczenie I
    • wiczenie II
    • wiczenie III
  6. Podsumowanie wiczen przez liderw zespow. Ocena.
  7. Wykonanie cwiczenia przygotowanego na CD doaczonego do podrcznika, dotyczacego ubezpieczen spoecznych (Podrozdzia: Ubezpieczenia spoeczne - str.7 (1,2). Ocena.
  8. Podanie stron internetowych dotyczcych programu lekcji.
  9. Zadanie domowe. Przygotowac podstawowe deklaracje ZUS (Nauczyciel podaje skd mozna je zdoby).

Zacznik

wiczenie I

1. Zgodnie z zaoeniami nowego systemu emerytalnego cze skadki na ubezpieczenie emerytalne jest odprowadzana przez ZUS do wybranego OFE. Oblicz jaka to kwota (zakadana pensja - 3200 z brutto)
  2. Wyszukaj w internecie co najmniej trzy nazwy otwartych funduszy emerytalnych.

wiczenie II
  1. Wyjanij miejsce kadego z trzech filarw w nowym systemie emerytalnym. Co oznacza? Kto przyjmuje skadki? Jaka jest wysoko skadki zakadajc pensj 2000 z brutto.
  2. Wyszukaj w Internecie co najmniej trzy nazwy towarzystw ubezpieczeniowych. Odszukaj w poblizu Twojeje miejscowoci oddzia towarzystwa.

wiczenie III
  1. Zamy, e przejdziesz na emerytur w wieku 65 lat i bdziesz oszczdza na nia przez 40 lat pracy. Przez ten cay czas bdziesz osiaga miesiczny dochd brutto w wysokoci 3000 z. Oblicz jaka sum wpacicie Ty i Twj pracodawca na Twj fundusz emerytalny w cigu tego okresu.
  2. Po rozpoczeciu pracy powiniene wybra fundusz emerytalny, ktry bdzie gromadzi pienidze na przysz emerytur. Na podstawie informacji znalezionych w Internecie wybierz ten, ktry mia najwiksz rentowno w cigu ostatniego roku.