Jacek Kaczmarski to dla mnie wzr poety i artysty. Jego utwory s niczym skarbnica mdroci i uczu. Przeywam je na nowo przy kadym, kolejnym spotkaniu. Jest to ogromy spadek jaki zostawi nam Jacek, odchodzc 10 kwietnia 2004 roku. Po mierci Kaczmarskiego zastanawiaem si ilu ludzi bdzie pamita jego twrczo. Z radoci musz stwierdzi, e ma ona bardzo wielu sympatykw, zarwno wrd dorosych, jak i modziey. Jednym z takich ludzi jest Pan Robert Myliwy, mj wychowawca i organizator „Wieczoru poezji Jacka Kaczmarskiego”.
Koncert odby si dnia 21 grudnia 2005 r. w I Liceum Oglnoksztaccym w Raciborzu. Byem bardzo ciekaw tego jak wszystko wypadnie, gdy modzi artyci i nauczyciele przygotowywali si dugo i rzetelnie. Cao okazaa si znakomit opowieci o losach czowieka, ktry na krtych drogach swego ycia zdoby ogromny baga dowiadcze. Kolejne utwory umiejtnie zapowiada Pan Robert, posugujc si cytatami z wywiadw z Jackiem Kaczmarskim. Tworzyy one wyjtkowy, refleksyjny nastrj. Sam repertuar by wietnie dobrany, kilka znanych piosenek np. „Nasza klasa” w bardzo oryginalnym wykonaniu Pana Andrzeja Widoty, „Sen Katarzyny II”, „Mury” i „Modlitwa o wschodzie soca”. Byy take piosenki mniej znane jednak gboko zapadajce w pami np. „Przedszkole” w kapitalnym wykonaniu modej artystki czy „miech” znakomicie zapiewany przez Magd Frczek oraz ponad dwadziecia innych utworw.
Same piosenki nie byyby tak efektowne gdyby nie znakomity akompaniament, na ktry skaday si skrzypce, pianino, flet boczny, wiolonczela i oczywicie nie mogo zabrakn gitary. Wszystko to zoyo si w artystyczn cao, tworzc wrcz magiczny, poetycki nastrj. Lecz czyme byby ten wieczr bez widowni, ktra zgromadzia si w liczbie okoo 300 osb. Dao si wyczu, e widzowie naprawd ulegli urokowi utworw Jacka Kaczmarskiego. Sam rozmawiaem z osob, ktra bardzo wzruszya si na koncercie i teraz zainteresowaa si twrczoci poety. Myl, e wiadczy to o wysokim poziomie wystpu.
Niektre utwory, zaprezentowane nam tego wieczoru, syszaem w wielu innych wykonaniach. aden wykonawca nigdy nie zapiewa tak jak Jacek, pytanie tylko czy zapiewa to tak, eby trafi do serca suchacza? Interpretacje i wykonania piosenek mog by rne, lecz nie koniecznie dobre. Ten koncert uwiadomi mi, e poezja Kaczmarskiego wci yje i miewa si bardzo dobrze, e s wrd nas wspaniali ludzie ktrzy doskonale j czuj i rozumiej. Po powrocie do domu, miaem ogromn ch odkurzy moje stare, ulubione pyty. Teraz wiem, poezja wypiewana z pasj, dotyka duszy.

Z przyjemnoci zawiadamiam, e 27 stycznia 2006 r. program zostanie jeszcze raz zaprezentowany w Domu Kultury „Strzecha”.

Tomasz Wieliczko